MESTER ÉS TANÍTVÁNYAI című kiállítás - 2021. 09. 06-10.
A József Attila Általános és Művészeti Iskola ebben az évben is kapcsolódik az Ars Sacra Fesztiválhoz.
Idén a "Mester és tanítványai" című kiállítást lehet az iskolánkban megtekinteni az első és második emeleten 2021. szeptember 6. és 10. között, 13-tól 18 óráig
Az elmúlt harminc év legszebb alkotásait állították ki ez alkalomból.
Az élénk, érzelmes és szabad képzetkapcsolásokból származnak az illúzióink, az élettelen dolgok megelevenítése, a gyermeki mítosz tüneményei. Ezekben gyönyörködhetnek az iskolába betérők: hatalmas freskókban, pannókban, festményekben. A mester, Vincze Angéla képzőművész is kiállít a diákokkal.
A megnyitón megjelent vendégeket és az iskola diákjait Beleznay Tamás tankerületi igazgató köszöntötte. Nagy örömünkre a megnyitón részt vett Döme Zsuzsa alpolgármester asszony, Garamvölgyiné Mérey Judit oktatásügyi osztályvezető, Rapi István tanügyi referens.
Dr. Gencsev Plámenné nyitotta meg a kiállítást. Kiemelte a művészeti nevelés fontosságát. Az iskolánkban Berki Erzsébet kézműves-, Gencsev Gábor dráma- és Vincze Angéla festészet tanszakon fejleszti a diákok készségeit remek eredményekkel.
Kiállításmegnyitó – a képre kattintva galéria nyílik
A megnyitón a kiállítás egy tárlatvezetéssel folytatódott, ahol Vincze Angéla művésztanár bemutatta a legsikeresebb díjazott, különböző nemzetközi, hazai pályázatokon és kiállításon szereplő munkákat.
2003 óta művészeti iskola a József Attila Iskola.
A művésztanár beavatta a látogatókat a siker titkaiba: az esztétikai nevelés mással felcserélhetetlen módszere a művészeti nevelés, a vizuális kultúra tanítása. Ezen keresztül a látás és tapintás érzéke és képessége lépésről lépésre, a tudatosan felépített gyakorlati, egyéni alkotómunka révén fejleszthető. Ez se több, se kevesebb, mint a gyermek látásmódjának és érzékenységének következetes formálása. Az a legfontosabb, hogy a különböző anyagok és technikák alkalmazása az önkifejezés újabb és újabb lehetőségeit tárja fel. Ezek nyomán az alkotás vágya és személyes szükséglete igazi hajtóerővé válik. A gyerekek így tesznek szert arra a tudásra, mellyel valóban alkotni képesek. Ily módon a tapasztalat nem tárgyakban, motívumokban, vagy ilyen- olyan divatokban rögzül, hanem az eredeti szemléletmód kialakulását és kreativitást ösztönzi.
A Művészeti nevelés hite szerint nem csupán a rajzkészség és a manuális tevékenységek átadásából áll. Ezeknél sokkal fontosabb a lelki folyamatok megértése és irányítása, vagyis az önismeret fejlesztése, a pozitív éntudat kialakítása, végső soron az, hogy a gyerek rájöjjön, valójában mire is képes.
A gyerekeket meg kell tanítani motívumaik, érzelmeik megismerésére, szabályozására.
Húsz éve, hogy 2000-ben, a Párizsi Világkiállításon egy 24 m²-es pannóval képviseltük Európát és hazánkat. A képen Magyarország történelmét kellett megfesteni a sámánizmustól napjainkig.
A rendezvény végén a vendégek megnézték az M1 televízió Gyermekfestők Párizsban című filmjét, amelyet az M1 televízió készített az egyéves munkáról 1999-ben. Ez híven ábrázolja a Párizsba kiutazó diákok örömét az üvegpalotában, ahol kiállították az alkotásaikat.
Film: https://www.youtube.com/watch?v=G3izgGaYNKs
Programfüzetben:
https://ars-sacra.hu/prg.php?prgid=5426
Az iskolában folyó alkotómunkát láthatják az ide látogatók a Mester utca 67-ben. A falakon hatalmas freskókat, a folyosókon (7 m x 4,5 m), pannókat, festményeket különböző művészeti technikákkal.
Vincze Angéla
művésztanár